JAK PSÁT E-MAILY

Nejen ve škole má e-mail svá pravidla

I takový správně napsaný e-mail dá občas pořádně zabrat a na vysoké škole je ho potřeba o dost více než na střední. Ale nezoufej, poradíme ti, jak by měl vypadat.

Z jakého e-mailu napsat

Na začátku studia jsi určitě dostal/a svoji vlastní studentskou e-mailovou adresu, kterou budeš pro veškerou komunikaci se studijním oddělením ale i právě s vyučujícími potřebovat. Ke komunikaci je nejvhodnější právě tento e-mail.

Jak najít e-mail vyučujících

E-mail vyučujících nalezneš vždy na stránkách univerzity, popřípadě stačí zadat jméno a příjmení vyučujícího do googlu, přidat zkratku UPCE a kontakt by ti měl vyskočit. Využít také můžeš sestaveného rozvrhu, kde je uveden vyučující rozvrhové akce nebo ho můžeš vyhledat ve STAGu v záložce „vyhledávání“.

Obsah samotného e-mailu

  • Předmět e-mailu – zde napiš nejvíce výstižné klíčové slovo, aby si příjemce emailu přibližně mohl představit o čem mu píšeš (Např. omluva ze cvičení předmětu XALG1). V případě, že budete odevzdávat semestrální práce, je možné, že vyučující bude chtít určitý tvar předmětu, zkuste ho dodržet :).
  • Oslovení – Oslovování na vysoké škole je kapitolou samo o sobě a podrobné informace nalezneš zde. V oslovení použiješ tedy nejvýše dosažený titul nebo dosaženou funkci na fakultě.
  • Obsah e-mailu – Nezapomínej, že nikdo nechce číst dlouhé slohy, proto by obsah e-mailu měl být výstižný, stručný a zdvořilý. Samozřejmě piš spisovnou češtinou bez pravopisných chyb, vyvaruj se i používání smajlíků – do emailu se nehodí. 
  • Rozloučení – Na závěr emailu přidejte zdvořilostní formuli (např. přeji příjemný den) a nezapomeň se podepsat!!!