FINSKO

Turku University of Applied Sciences


img-20191128-wa0024_144019

Karel

„Zlepšil jsem se v angličtině a viděl polární záři.“

Studoval jsem Turku University of Applied Sciences. O Finsku je všeobecně známo, že jejich vzdělávací sytém je jeden z nejlepších v Evropě. Učitelé kladou důraz na prezentační dovednosti a práci v týmu. Věnují velké množství času diskuzi, kde žádný názor není špatný, a do hodin se snaží zakomponovat případové studie z reálného života.
Díky pobytu jsem se zlepšil v angličtině, v prezentačních dovednostech, ve vedení a organizování lidí ve skupině, našel si přátele z celé Evropy, byl jsem v pravé finské sauně s Finy, skočil do Severního ledového oceánu, viděl polární zář a jel jsem se psím spřežením.

Můj největší zážitek

To byl týdenní výlet do Laponska (kraj na severu Finska). Laponsko je už za hranicí severního polárního kruhu, kde je možné spatřit přírodní krásy a také polární zář. Tu jsme viděli hned dvakrát. Bydleli jsme ve městě Kilpisjärvi, což je malé městečko na hranicích s Norskem a Švédskem. Během toho výletu jsme navštívili město Tromsø v Norsku, plavali v Severním ledovém oceánu, vyzkoušeli si jízdu na sněžných skútrech a jízdu psím spřežením. Měli jsme i kurz přežití v extrémních ledových podmínkách a mnoho dalšího.

Vzkaz studentům

Studentům, kteří o výjezdu přemýšlí, bych chtěl vzkázat, ať se ničeho nebojí. Ať už vyrazí sami nebo s kamarádem, čeká je jedna z nejlepších chvil jejich života. Každý, kdo třeba vyráží poprvé, se bojí, může mít strach z neznámé země a jazyka… Jenže na ten stejný pobyt jede dalších několik, troufnu si říci, set studentů, kteří jsou na tom úplně stejně. Až tam dorazíte, uvidíte, že nic není tak strašné a obtížné, jak se třeba může zdát. O týden později budete trávit čas s novými kamarády.