LOTYŠSKO

Riga Technical University

Káťa

„Plula jsem na řece Daugava při západu slunce a vyhrála soutěž o nejlepší Duo Halloween kostým.“

V Lotyšsku jsem studovala „Riga Technical University“ (Rížskou technickou univerzitu), nacházející se v hlavním městě, tedy v Rize. Tuto školu jsem si vybrala jako takový kompromis, jelikož úplně na jihu (např. Řecko), tomu ve škole moc nedají, a naopak úplně na severu (např. Finsko) je studium zase náročnější. Co se náročnosti studia v Lotyšsku týče, stojí Lotyšsko dle mého názoru někde uprostřed. Učitelé i koordinátoři, s kterými jsem byla během studia v neustálém kontaktu, jsou velmi přátelští a snaží se vám ve všem vyjít vstříc. V hodinách učitelé vyžadují participaci každého studenta a kladou velký důraz na spolupráci v týmech, prezentační dovednosti a schopnost vyjádřit svůj vlastní názor. A tak nebylo nikterak vzácné zpracování semestrálních prací, ovšem na velmi zajímavá a aktuální témata.
Kromě studijních povinností, jsem si samozřejmě užila i spoustu zábavy. Velmi mě potěšilo, že zde ve velké míře fungovalo studentské erasmácké sdružení ESN. Pořádala se velká spousta eventů, a tak bylo skvělé poznat nové lidi z různých koutů Evropy. Ochutnala jsem národní jídla například z Indie, Turecka či Srí Lanky, plula na řece Daugava při západu slunce, navštívila Národní park Kemeri plný mokřadů a bažin, vyhrála nejlepší duo Halloween kostým, koupala se v Baltském moři a přespala v kajutě trajektu při plavbě do Stockholmu na Vánoční trhy.

Můj největší zážitek

Největším zážitkem byla pravděpodobně návštěva Ruska. Jela jsem autobusem z Rigy společně s kamarádkou z Česka a Běloruska. Cesta trvala asi deset hodin, a to včetně velmi přísných kontrol na ruské hranici. Ano, kontrola nebyla pouze jedna, ale byly třeba hned dvě kontroly za sebou, kdy se musel otevřít celý zavazadlový prostor autobusu, zavazadla procházela rentgenovými kontrolami jako na letišti a vy jste se jen modlili, aby vás pustili přes hranice. Nicméně celá ta náročná cesta stála za to. Rusko na mě působilo jako naprosto jiný kontinent a naprosto jsem si ho, i přes jejich historii zamilovala. Krom Ruska jsem ještě navštívila vánoční Helsinky či středověkou krčmu v Tallinu (Estonsko).

Vzkaz studentům

Erasmus je jedinečná příležitost pro všechny studenty k tomu, vidět na vlastní oči a zažít na vlastní kůži i jiný studijní život a vzdělávací systém, než je ten náš v Česku. Byla by tedy obrovská škoda této příležitosti nevyužít, a proto si podej přihlášku a jeď třeba zrovna do Lotyšska. Protože tolik přátel, co si najdeš, srandy, co zažiješ a zkušeností, které díky Erasmu získáš, ti už nikdy nikdo nevezme.