ŘECKO

University of Piraeus

29744739_10208702122990061_5817064906365145016_o

Šárka

„ERASMUS – Jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě, období na které ráda a často vzpomínám.“

Studovala jsem na University of Piraeus (UniPi) obor Maritime studies. Díky studiu jsem získala znalosti v oblasti námořní dopravy a rozšířila si anglickou slovní zásobu. Studium nebylo cílené pouze na námořní dopravu, někteří vyučující se snažili semestrální práce zaměřit více objektivně. Výuka byla tedy převážně formou semestrálních prací, ty jsme v průběhu semestru s vyučujícím konzultovali a na konci odprezentovali.

Jelikož jsem neměla výuku každý den, byl dostatek času na cestování. Piraeus je přístavní město pár kilometrů od Athén, takže jsem to měla blízko jak na trajekt, tak na letiště. Mimochodem s řeckou studentskou kartou je 50 % slevu na dopravu. Navštívila jsem mnoho řeckých ostrovů, známých i méně známých. Díky Erasmu jsem měla možnost navštívit místa, na která bych se z ČR nejspíš nepodívala. Asi největším zážitkem byla cesta výletní lodí z ostrova Paros na Antiparos s přestávkami na plavání v místech, kde moře bylo křišťálově čisté a krásně modré jak na Maledivách, bylo možné vidět i delfíny. A když jste na tomhle místě se svou „Erasmus family“, nic vám nechybí.  Zjistila jsem, že Řecko není jen o krásných plážích a moři (viz fotky). Jsem ráda, že jsem v Řecku nakonec strávila i letní semestr, protože bych jinak přišla o tento zážitek a spoustu dalších.

Pokud se rozhodnete vyjet právě do Řecka, počítejte s tím, že Řekové mají na všechno dost času, jsou méně organizovaní, ale na to si zvyknete.

A kde jsem celou tu dobu bydlela? Přímo naproti škole v bytě s dalšími Erasmus studenty, hned se z nás stala skvělá parta s tím nejlepším domácím. Nejen, že nás často zval k sobě na výborný řecký jídlo, ale dokonce nás bral i na noční projížďky do Athén, občas s námi zašel i na studentské party, které několikrát za týden pořádá místní ESN.

Zkrátka Řecko mi přirostlo k srdci, Piraeus jsem si zamilovala, a na všechny ty hezký okamžiky vzpomínám dodnes.

Vzkaz studentům

Studentům, kteří o výjezdu přemýšlí, bych chtěl vzkázat, ať se ničeho nebojí. Ať už vyrazí sami nebo s kamarádem, čeká je jedna z nejlepších chvil jejich života. Každý, kdo třeba vyráží poprvé, se bojí, může mít strach z neznámé země a jazyka… Jenže na ten stejný pobyt jede dalších několik, troufnu si říci, set studentů, kteří jsou na tom úplně stejně. Až tam dorazíte, uvidíte, že nic není tak strašné a obtížné, jak se třeba může zdát. O týden později budete trávit čas s novými kamarády.