KNIHOVNA

Nejen knížky a skripta najdeš v univerzitní knihovně

Jako student Univerzity Pardubice můžeš bezplatně využívat celé portfolio služeb univerzitní knihovny. Stačí si jen na začátku každého akademického roku aktivovat členství v knihovně, a to tak, že se v knihovně zastavíš se svým průkazem studenta u knihovnic a ony se už o vše ostatní postarají.

Samotná knihovna nabízí širokou škálu služeb. Můžeš si zde objednat a vyzvednout ISIC kartu, půjčovat školní skripta nebo jinou odbornou literaturu, navštěvovat studovnu, kde tě nebude nic rušit či rozptylovat při učení. Dále můžeš využívat místní počítačovou učebnu a pracovat na svých projektech. Nebo zde můžeš strávit celé odpoledne a rozvíjet své vědomosti o tématech, které tě baví a zajímají.

Rady pro tebe

On-line katalog – Pokud se budeš chystat do knihovny a nevíš jestli je kniha dostupná, nebo zrovna nevíš co přesně hledáš, můžeš využít online katalog knihovny. Po přihlášení svým NetID získáš navíc přístup do tvých výpůjček, kde si je potom můžeš prodloužit aniž bys musel knihovnu navštívit.

Prodloužení výpůjční doby – Jestliže se blíží konec výpůjční doby tvých knih, můžeš si zkusit ve svém čtenářském kontě tuto dobu prodloužit o dalších 30 dnů. Stačí v záložce „můj účet“ kliknkout na prodloužit. 

Vrácení vypůjčených knih – Knihy můžeš kromě osobního předání vracet kdykoliv i do Biblioboxu umístěného před knihovnou a následující den ti bude kniha z konta odečtena.

Jak najdu knihou?

  • Jestliže máš aktivované členství v knihovně, přihlas se do on-line katalogu knihovny a vyber si knihu/knihy, které potřebuješ. 
  • V detailu u vybrané publikace najdeš, kolik knih je dostupných a na jaké pobočce univerzitní knihovny, zda je volná, tedy je možno si ji vypůjčit nebo případně rezervovat. Důležité pro hledání v knihovně je ale její číslo, neboli signatura a také číslo regálu, ve kterém je umístěna.
  • Předtím, než půjdeš hledat knihu, využij skříňky pro odložení svých věcí (vlevo od vstupu). Poté použij kartičku pro vstup u turniketů. 
  • Každý regál má na sobě rozcestník – vidíš tedy, jaké kategorie se v daném regálu nacházejí.
  • Stačí tedy už jen najít svůj regál (např. 51 – matematika) a v něm podle signatury
    (např. 88121 – 1) najít hledanou publikaci. Každá police v regálu ti napoví, kde hledat.
  • Pokud si i tak nevíš rady, neboj se zeptat knihovnic, rády ti s hledáním pomohou. 

A co se dá dělat dalšího v knihovně?

V knihovně najdeš počítačové učebny, studovny a nebo si můžeš zarezervovat malou učebnu nebo zasedací místnost. Knihovnice ti také mohou pomoci s tiskem, kopírováním nebo citováním či překladem například do angličtiny.

Pro více informací můžeš navštívit stránky univerzitní knihovny.