Německo

Pracovní stáž

IMG-9123

Monika

„Získala jsem kontakty, samostatnost, zkušenosti a hlavně nové příležitosti.“

V létě 2019 jsem vyjela na stáž do Německa, konkrétně do Regensburgu, kde jsem byla součástí koordinačního týmu v Česko-německém centru. Po několika výjezdech do Německa v rámci programu Language and Culture Scheme, kam jsem se dostala přes kurz němčiny jsem se odhodlala zkusit v Německu Erasmus+ stáž, která by měla trvat minimálně 2 měsíce. 

Jak najít hostitelskou organizaci?

Na hledání organizace je potřeba hodně času. Hledala jsem na stránkách erasmusintern.org, na linkedinu nebo na stránkách konkrétních firem. Po několika desítkách zaslaných životopisů a následných online pohovorech u různých společností jsem byla pozvána na osobní pohovor do Česko-německého centra v Regensburgu. Člověk se musí vyjadřovat v cizím jazyce, překonat nervozitu a ukázat, co v něm je a proč zrovna on je správný kandidát. Následovalo vyplnění learning agreement for internship, schválení univerzitou a organizací.

Bydlení

Bydlení je třeba hledat minimálně 2-3 měsíce dopředu. Přes facebook a stránku wg-gesucht.de jsem našla pronájem pokoje na léto, domluvila si osobní prohlídku, seznámila se se spolubydlícími a podepsala smlouvu. Konečně nastal čas a já se vydala do Bavorska.

Práce 

V prvních dvou týdnech jsem na uvítanou prošla jednotlivými odděleními. S každým vedoucím oddělení jsem si musela sjednat schůzku přes e-mail a interní systém. Po prvotním „oťukání“ a seznámení se všemi kolegy mi byly postupně zadávány úkoly – např. zpracování statistických dat, rešerše na internetu, překlad (NJ, AJ, ČJ) atd. 
Pracovala jsem 35h týdně a pracovní dobu jsem si mohla volit, jak jsem chtěla. Nutno ještě dodat, že v Bavorsku jsou firmy povinny stážisty platit, takže jsem ke svému stipendiu od Erasmu dostala ještě 250€ od mé hostitelské organizace.

Volný čas

Volné chvíle jsem trávila na ostrově u Dunaje, v krásném historickém centru města na zmrzlině nebo na kafi – se spolubydlícími, s kolegyněmi nebo prostě sama.  O víkendech jsem většinou cestovala po okolí nebo uvítala moje kamarády z Česka, kteří za mnou přijeli na návštěvu.

Můj největší zážitek

Tak ten mám jednoznačně z bavorských pivních slavností s mými spolubydlícími, kdy každý v bavorském tradičním kroji tancuje na stole a z plných plic zpívá popové šlágry. V Bavorsku se ale netočí vše jen kolem piva, preclíků a klobásek. Určitě musím zmínit výlet k Zugspitze a ke křišťálovému jezeru Eibsee v Alpách. Dále jsme navštívili Ingolstadt, krásné město s historií automobilového průmyslu, nebo Mnichov a mimo jiné i místní Olympiapark, který byl postaven pro účely olympijských her v roce 1972 a shodou náhod tam zrovna hrála Pink, takže jsme měli koncert z povzdálí zdarma.

Vzkaz studentům

Erasmus pracovní stáž je příležitost, jak nastartovat svoji kariéru v zahraničí a získat první profesní zkušenosti. Jak vidíš, u mě to šlo i bez toho, aniž bych musela prodlužovat studium. Stáž v zahraničí se Ti v životopise bude opravdu vyjímat. Výhodou je, že máš jistotu příjmu od Erasmu. Konkurence je ale v zahraničí větší, než doma v Česku. Stačí rozeslat životopisy do zahraničních firem a jít do toho se sebevědomím! Spoj se s Erasmus koordinátorem a zjisti si tvoje možnosti!