DRESSCODE
Správě se obléct může být částí úspěchu
I u nás na dopravce se vyskytnou situace, kdy ti nejspíš kraťasy a tričko stačit nebudou. Jedná se především o významné události a ceremonie jako je např. imatrikulace, promoce, plesy ale i zkouškové období. Většina učitelů vyžaduje při zkoušení formální oblečení, přeci jen je to zakončení předmětu a prokázání znalostí, tak to musí i nějak vypadat.
Oblečení na výuku a zápočet
Není striktně stanovené v čem bychom měli chodit na výuku, většinou vám postačí džíny a triko. Vyhnout bychom se ale měli teplákům, roztrhaným a špinavým věcem, nebo příliš vyzývavému oblečení.
Pokud jdete na zápočet před zkouškou, není potřeba se oblékat tolik formálně, halenkou a košilí ale nic nezkazíte. Jestliže je ale předmět zakončen zápočtem (nenásleduje zkouška), doporučujeme alespoň smart casual jak pro dámy, tak pány.
Jak se obléknout na zkoušku
Jak říká Ladislav Špaček: “ U zkoušek by měl student respektovat historii vysokých škol.“
DÁMY
Dámy by se měly řídit třemi základními pravidly: žádné džíny, hluboké výstřihy, žádné minisukně. S tímhle na zkouškách nezapůsobíte a mohlo by Vám to také uškodit. Někteří kantoři považují tuto „taktiku“ za lacinou. Sukně by neměla být kratší než nad kolena a výstřih by neměl odhalovat podprsenku, ani její ramínka. Pamatujte na to, že i v největším vedru si k sukni musíte obléct silonky.
Na zkoušku si můžete vzít halenku s kalhotovým kostýmem, který by však měl podtrhovat ženskost. Můžete mít boty na podpatku, nebo klidně baleríny, záleží na Vás, v čem se cítíte lépe.
V případě šatů to nepřehánějte se vzory a výraznými nebo křiklavými barvami, to platí i pro doplňky. Čím decentnější, tím lepší, ale individualitě se meze nekladou.
PÁNOVÉ
U pánů to bude jednodušší než u ženského pokolení. Stačí pokud si do začátku studia pořídíš dobře padnoucí oblek, který ti vystačí na celé bakalářské či magisterské studium, a je jedno, jestli bude modrý, černý či jinak zbarvený (v rámci mezí samozřejmě).
Nicméně pokud se ti hned na začátku studia nechce do obleku investovat, nebo ho nemáš doma nevadí. Kromě promocí a plesu si vystačíš i s formálním oblečením jako jsou dlouhé černé kalhoty s páskem, košile a ležérními botami – ne tenisky.
V případě nejnutnější potřeby poprosíš svého stejně velkého spolužáka o půjčení saka na chvilku. Pokud je velké teplo, zdvořile zkoušejícího požádej (obzvláště ženu) jestli si sako můžeš odložit. V tomto případě ale nezapomínej, že košile by měla být s dlouhým rukávem.
Jak se obléknout na slavnostní ceremoniály
Ať už se chystáte na imatrikulaci, bakalářskou sponzi nebo promoci, je vždy žádoucí zvolit formální styl a držet se pravidel etikety pro oblékání (informace můžete načerpat třeba z publikací nebo videí od pana Špačka). U dam platí alespoň tři výše zmíněná pravidla, pokud si i tak nebudete vědět rady, pouzdrovými šaty nic nezkazíte. Pánové by si měli dát pozor například na délku rukávu košile nebo třeba barvu obleku a bot.