JAK TO CHODÍ NA VEJŠCE

Zorientuj se v novém prostředí

Přechod ze střední na vysokou není jednoduchá věc a spoustu věcí je jinak. Na této stránce tě seznámíme se základními rozdíly jako je školní a akademický rok nebo hodnocení tvých studijních úspěchů. Řekneme ti jak je to s prázdninami, a také ti dáme pár rad jak studovat a uspět.

Akademický vs. školní rok

Na školní rok jste zvyklí, jedná se o dvě pololetí mezi kterými jsou prázdniny a předměty máte stejné. V tom se ale liší akademický rok, který se dělí na dva semestry (zpravidla zimní a letní semestr). Každý semestr má potom dvě části:

Výukové období

Chodíte na přednášky  cvičení, plníte semestrální práce, projekty, nebo tvoříte prezentace.

Zkouškové období

Odděluje letní a zimní semestr a je zapotřebí abyste úspěšně zakončili předměty podle požadavků vyučujícího a zkušebního řádu.

Když zvládneš úspěšně zkouškové období, jdeš do dalšího semestru. Ale ještě před tím je potřeba si sestavit rozvrh na další semestr studia. Jak na to zjistíte v záložce Stag / Jak sestavit rozvrh.

Harmonogram akademického roku najdeš zde.

Kredity

Na univerzitě se hodnotí úspěšnost slovním hodnocením, ale i bodováním v podobě kreditů. Kredity se získávají za absolvování předmětů ze studijního plánu. Je velice důležité si jejich stav hlídat, nedostatečný počet za dané období by mohlo vést až k ukončení vašeho studia. 

Podle počtu kreditů přidělených k jednotlivým předmětům se dá také odhadnout jejich obtížnost, což vám může usnadnit rozhodování při volbě volitelných předmětů.

Kredity jsou tedy jednotkou náročnosti, kterou se měří a oceňuje objem práce, který musí vysokoškolský student průměrně vynaložit na úspěšné zvládnutí předmětu.

A kolik jich potřebujete?

V prvním semestru alespoň 15, za celý rok pak minimálně 40. Získání dostatečného počtu kreditů vám pak odemyká dveře do dalšího ročníku. Pro hladký průběh studia doporučujeme získat šedesát kreditů v daném akademickém roce. 

Prázdniny

Čím dřív zvládneš zkoušky, tím delší máš prázdniny. Pokud zvládneš zkoušky během dvou týdnů, pak máš prázdniny klidně až 3 měsíce 🙂

Vejška není střední – hlavní rozdíly

  • Nemáte třídního učitele – problémy řešíte na studijním oddělení nebo s námi patrony.
  • Vše je na tvém rozhodnutí, nikdo tě do ničeho nenutí.
  • Rozvrh si sestavuješ sám podle sebe – pomoct ti můžeme my nebo náš návod.
  • Vymlouvání nepřipadá v úvahu – většinou máš možnost 3x chybět na hodině a musíš se samozřejmě omluvit vyučujícímu.

Jak se udržet na Vejšce?

Nesoupeř s ostatníma a táhni za jeden provaz

Když spojí síly, je vše lehčí. A není tomu jinak ani na vejšce. Pokud se již na začátku semestru seznámíš se spolužáky, máš minimálně o třetinu práce méně. Jak to? To co nevíš ty neznamená, že neví někdo jiný a opačně. To samé platí i pro studijní materiály, které jsou na vysoké velmi důležité. V neposlední řadě díky tomu získáš i super kamarády, s kterými si studentský život určitě pořádně užiješ. 

A víš kde se nejlépe seznámíš ? No přece na legendárním seznamováku, na který budeš (nejen) celé studium vzpomínat.

Dobré materiály mají cenu zlata

Ano, je tomu opravdu tak. Můžeš být sebevětší šprt, ale pokud se nemáš z čeho učit nemusí to dopadnout dobře. Většina učitelů na začátku semestru vydává seznam doporučené literatury. Ve většině případů se ale jedná o velmi rozsáhlé publikace. Vyučující také na STAG mohou nahrát vlastní studijní materiál, z kterých je lepší si udělat výpisky nebo si je doplnit o vlastní poznámky, než se je učit nazpaměť. Kde sehnat kvalitní zpracované materiály nalezneš zde na WEBu v sekci studium.

Uč se průběžně

Asi ta nejvíce nenáviděná rada každého studenta na vejšce, věř že každý z nás se před zkouškou nejméně již několikrát proklínal za to, že se na danou látku nepodíval průběžně. U méně náročných předmětů se to bez průběžného učení zvládnout dá, ale pokud se budeš chystat třeba na Matematiku a celý semestr jsi ji neviděl, tak hodně štěstí.

Vlastní zodpovědnost a rozvržení času je základ

Na vysoké tě nikdo za ruku vodit nebude. Vše je nyní na tobě, když nepřijdeš na hodinu, nikdo nebude volat tvým rodičům, že jsi nepřišel do školy, žádné domácí úkoly, žádné průběžné testy, žádné varování že by jsi měl něco odevzdávat. Vše je opravdu jen a jen na tobě, což je výhoda a zároveň i nevýhoda. Doporučujeme si vše zapisovat do kalendáře a nenechávat vše na poslední chvíli.

Čas na odreagování? Super nápad!

Učení a škola samozřejmě není vše, a ležet celý den v knížkách dokonce i škodí. Proto využij studentského života naplno a věnuj se svým koníčkům, sportům, kamarádům a ostatním aktivitám, které ti se studentským životem skončí. Na tomto webu v záložce Volný čas nalezneš mnoho tipů co dělat a kam vyrazit. Tak do toho!

Vypadá to náročně? Neboj se!!!

Je vhodné si zapamatovat »komunikace je základ všeho«.  Když si nebudeš vědět s čímkoliv rady, jsou tu tyhle stránky, kde najdeš nejdůležitější věci. Samozřejmě můžeš napsat i nám studentům a my se pokusíme tě nasměrovat tím správným směrem. Každý rok také zakládáme společnou skupinu na FB, kam Vám dáváme v prvním ročníku aktuální informace a můžete se radit s ostatními spolužáky (snažíme se aby tam nebyl nikdo z vyučujících 🙂 ).

Chceš Vědět jak vypadají naše koleje, kam se chodíme najíst nebo jak vypadá studentský život v Pardubicích? Vše potřebné najdeš na našich stránkách, ale pokud i tak budeš mít otázku, na kterou jsi zde nenašel/a odpověď, napiš nám a mi ti poradíme. 🙂